Žitňanská: Zmeny v exekúciách a reštrukturalizáciách môžu pomôcť spravodlivosti

Novela Exekučného poriadku podľa nej odbremení súdy a exekúcie budú efektívnejšie. Kapacity na súdoch sa uvoľnia tým, že exekučné konania bude mať na starosti jediný exekučný súd na Slovensku, ktorým sa stane Okresný súd v Banskej Bystrici.

Zmeny v Exekučnom poriadku majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie. V novele prešla aj zmena, ktorá má zabrániť tomu, aby náklady exekúcie výrazne presiahli výšku vymáhanej pohľadávky. “Exekúcie budú férovejšie voči dlžníkom,” povedala po schválení novely Žitňanská.

Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii zas prináša novinky ako osobný bankrot. Zmeny majú zlepšiť dostupnosť možnosti oddlženia pre tých, ktorí sa z vlastnej viny alebo iných dôvodov ocitli v dlhovej pasci a nevedia sa z nej dostať.

Osobný bankrot bude podľa Žitňanskej možný dvoma spôsobmi. Prvým je konkurz. Pri predávaní majetku dlžníka však podľa Žitňanskej po novom nedôjde k tomu, aby dlžník zostal na ulici. Druhý spôsob osobného bankrotu je splátkový kalendár.

“Osobný bankrot je druhá šanca pre tých, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci,” uviedla ministerka spravodlivosti. Zmeny v zákone majú podľa nej tiež zabrániť zneužívaniu reštrukturalizácií. Po novom by mali nezabezpečení veritelia dostať v reštrukturalizácii aspoň 50 percent svojich pohľadávok.

ZDROJ:http://www.hlavnespravy.sk/zitnanska-z...ciach-mozu-pomoct-spravodlivosti/865911

Zverejnené 07.12.2016

<< Späť na aktuality